Odvlhčovač do bytu - vybíráme

Domácí odvlhčovač zajistí kondenzaci vlhkosti ze vzduchu a zároveň uchová nákladně získané teplo v místnosti. Využijete jej zejména pro obytné místnosti, při odvlhčování sklepa, odvlhčování zdí, pro víkendové domy, ale i v prostorách kanceláře a dalších interiérech, kde je kladen důraz na tichý provoz, dobrý výkon a nízkou spotřebu elektrické energie.

Bez plísně a zápachu v bytě

Ideálem a standardem bydlení je čistý byt bez plísní. Někdy je však k takovému ideálu méně či více daleko. Ač se to nemusí někomu zdát, právě plísně mohou výrazně negativně ovlivnit pobyt v interiéru. Mohou se vyskytnout prakticky kdekoli a v nejrůznějších barevných variacích. Jejich výskyt je pak nejen z estetického hlediska, ale zvláště pro zdraví nežádoucí.

A kde si dávat na plíseň zvláště pozor? Nejvhodnějším prostředím jsou místa, kde se pracuje s vodou - tedy okolo kuchyňských dřezů a v koupelnách či na záchodech. Dalšími vhodnými místy pro rozvoj plísně jsou tmavé a chladné kouty. Takovým místem může být i zeď za nábytkem či pohovkou. Živnou půdou se může také stát místo tzv. tepelného mostu, tedy například okolo okna či dveří a někdy i na okně samotném. Zvláště ohrožené jsou v tomto ohledu obvodové zdi domu. Plísni se ale také dobře daří na nábytku.

Základním návykem každé domácnosti by mělo být pravidelné větrání. Jím přivedeme do bytu jednak čerstvý okysličený vzduch a zbavíme se vydýchaného vlhkého vzduchu. Pro větrání jsou vhodné spíše suché dny. Otevřít okno a přivést dovnitř kyslík však musíme, i když právě venku prší. Ve vlhkých dnech však větráním vlhkost do bytu spíše přivádíme. V takové situaci se velmi osvědčí domácí odvlhčovač. 

Výběr odvlhčovače vzduchu - podle využití

domácí odvlhčovač

Odvlhčovač využijeme nejčastěji v koupelnách, kuchyňkách či při sušení prádla. Zvláště na podzim, v zimě a na jaře využijeme jeho možnosti na plno.

V prvé řadě se poohlédneme po odvlhčovači, který svou kapacitou dostatečně obsáhne největší z těch místností, v kterých jej chceme používat. Jednotlivé místnosti, které chceme odvlhčovat, by mělo být možné alespoň dočasně uzavřít / oddělit. Zejména z důvodu ekonomického provozu. Není-li tomu tak, dochází k odvlhčování většího objemu prostoru, než jsme plánovali a stávající výkon odvlhčovače nemusí být dostatečný. Případně bychom byli nuceni pořídit výkonnější odvlhčovač. S ekonomickým provozem nám u odvlhčovače pomůže také sledování poměru příkon/výkon.

K dosažení optimálně ekonomického provozu a co nejlepší účinnosti odvlhčovače je nejlépe si vytvořit systém používání. Ze zkušenosti se zatím nejlépe osvědčil následující postup: Umožňuje-li to konkrétní prostor, po sprchování všech členů domácnosti či po vaření, krátce, ale důkladně vyvětráme. Případně pustíme na chvíli elektrický větrák. Tím se zbavíme zejména pachů a největší koncentrace vlhkosti. Zároveň tak přivedeme do místnosti čerstvý vzduch. Následně umístíme odvlhčovač vzduchu a zapneme zhruba na dvě hodiny. Odvlhčovač AIRSEC 3000 lze takto nastavit jediným tlačítkem. Po tomto časovém limitu se odvlhčovač sám vypne. Vrátíme-li se domů později, postačí už jen vypojit odvlhčovač ze zásuvky a vylít vodu.

Není-li venku právě krásné slunečné počasí a my si potřebujeme přesto vyprat a co nejrychleji usušit prádlo, pomůže nám opět odvlhčovač. Vyprané prádlo rozvěsíme na sušák a umístíme do nejmenší místnosti - zpravidla koupelna. Umístíme tam i odvlhčovač, zvolíme na displeji časový limit a zapneme na cyklus sušení prádla. Podle nasáklosti prádla vodou můžeme například už ani ne za půl dne žehlit a skládat. Výhodou kombinace odvlhčovač+sušák je šetrné sušení i těch nejjemnějších textilií, které vyžadují někdy i sušení ve vodorovné poloze. (Čtěte více o sušení prádla ve velkém)

S domácím odvlhčovačem si můžeme ulehčit život i jinak. Po vymalování zůstává v bytě ještě den dva vlhkost a zápach. Se zápachem pomůže časté větrání. S vlhkostí však nikoli. Nejlépe je uzavřít několikrát během dne prostor a pustit odvlhčovač. Vlhkost vzduchu i zdí zmizí tak rychle, jak se objevila.

Odvlhčovač pomůže i při mokrém čištění podlahy. Suchá podlaha je mnohem rychleji.

Pro spokojenost z výsledku a nízké náklady při používání odvlhčovače je důležité řídit se jednoduchými pravidly. Zapínat odvlhčovač právě jen na dobu potřebnou, odvlhčovat jen s přístrojem koncipovaným na daný prostor (lépe silnější než slabší) a snažit se co nejvíce kombinovat s přirozenými možnostmi prostoru (např. okna - předvětrání, dveře - k vytvoření menšího prostoru apod.) Jednoduše, při správném používání si kvalitní odvlhčovač nebudete moci vynachválit tak, jako já.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení